Omlouváme se, bohužel nám delší dobu nefunguje pevná linka, volejte prosím na 607 232 717 nebo 606 551 118
NABÍDNĚTE NÁM ZAJÍMAVÝ MATERIÁL DO NAŠICH INTERNETOVÝCH AUKCÍ
Ocenění známek ZDARMA na počkání
FILATELIE HOBBY PRAHAFILATELIE STOŠEK
Revoluční 8, Praha 1, tel. 296 785 460, Mobil 606 551 118
e-mail: info@filatelie-hobby.cz, info@filatelie-stosek.cz
Facebook: FilatelieStosek
Otevírací doba: Po - Pá 9:00 - 15:00
Nacházíte se:

Uspořádání známek – víte, jak na to?

Často nám od vás chodí dotazy a jednou z těch běžných je – jak si mám uspořádat známky?

Nejčastější, nejjednodušší a zpravidla i nejlevnější je koupit si klasický zásobník na známky. Výhoda je široká nabídka formátů (A4, A5, A6) a počtu listů (4, 8, 12, 16, 20, 24, 30, 32), listy jsou bílé a černé. Bílé jsou většinou s pergamenovými řádky (zahraniční). Zásobníky s větším počtem listů mají zpravidla lámané listy, to znamená, že list není pevně ve vazbě, ale je cca 1 cm přechod, který se při naplnění lehce rozevře a album není jako vějíř. Nevýhodou je bohužel omezené doplňování nových známek, buď si necháte volná místa na známky, nebo máte známek na řádcích moc. Bohužel starší zásobníky Brněnských papíren měly řádky z nevhodného materiálu, který obsahoval měkčidla a chemicky reagoval se známkami – zejména na barvy (na některých páscích je vidět barva známek) a papíry (Fl 1).

Pokud chcete mít možnost doplňování, můžete použít buď výmětové listy A4 (zásobníkové listy), které vložíte do kancelářských fólií A4 a kroužkových desek – kartičky formátů A5, A6. Výhodou je absolutní variabilita a možnost doplňování, bohužel nevypadá to tak hezky jako album nebo albové listy.

Další možností jsou plastové listy různých formátů, které nabízí více firem. Výhoda těchto listů je variabilita, nevýhodou naopak, že bohužel musí známky být celá v „kapse“ nesmí přesahovat přes horní hranu řádku, jinak vznikne přehyb. Listy pasují do kroužkových desek, většinou musí být od daného výrobce, liší se počtem a roztečí děr.

O stupeň výš se nachází předtištěné albové listy, které mohou být zasklené (s hawidkami), do nichž se známky jednoduše vkládají, nebo nezasklené, které si musíte sami opatřit hawidkami. Ty pak dáváte buď do pérových, kroužkových, nebo pákových desek (podle daného výrobce). Většina výrobců nabízí doplňkové listy, které mají přilepené průhledné fólie různých velikostí, díky kterým si můžete sbírku mírně specializovat a rozšířit. Tento způsob je velmi hezký, bohužel jeden z nejdražších.

Nejideálnější a pro každého pokročilého sběratele i nejlepší prezentace sbírky je vytvořit si takové listy, včetně odborných popisů, sám. Ač se to nezdá, je to velmi jednoduché. V základním programu, naprosto dostačující je například MS Word, si pomocí vložení geometrických tvarů děláte okénka na potřebné známky s detailními popisy sami a pak stačí jen nalepit hawidky, vložit papír A4. Doporučujeme ne čistě bílou čtvrtku, do kancelářské fólie, kroužkových desek a je hotovo. Nic Vás neomezuje, formáty, celistvosti, různé tvary, cokoliv si vymyslíte, dokážete krásně udělat a popsat, jediným limitem je snad formát papíru, málokdo má doma tiskárnu, na které si vytiskne více než formát A4. Touto formou se dělají veškeré exponáty.

Zpět na úvodní stranu poradny

Vyhledávání

Vyhledat

Přihlášení

PřihlásitRegistrace
Zapomenuté heslo
 
E-mail: info@filatelie-stosek.cz
Tel.: +420 296 785 460
Fax: +420 296 785 460
Mobil: +420 606 551 118, +420 723 514 878